RIK Karlskoga och Karlskoga Folkhögskola utökar samarbetet under 2021

Folkhögskolan startar I höst inriktningen: Allmän Kurs – Att förstå världen genom fotboll. En spännande möjlighet att på gymnasienivå studera och förstå vår omvärld genom olika perspektiv på fotboll. Kursinnehållet är tematiskt, där ämnen som historia, religion och samhällskunskap vävs samman med svenska/svenska som andraspråk.

RIK Karlskoga tyckte att detta lät spännande och årets samarbete utökas därför med studiebesök, föreläsningar, matchbesök och andra utbyten mellan klubb och skola.

Fotbollsintresset bland ungdomar är stort och vi tycker att den här inriktningen ser mycket spännande ut och ligger helt rätt i tiden. Vi ser fram emot årets säsong och samarbetet med folkhögskolan.” 
Säger Amandha Sjöberg, A-lagspelare i RIK Karlskoga:

Läs mer om inriktningen här på hemsidan