Nytt samarbete mellan REKO-ring Karlskoga och Karlskoga folkhögskola

Från den 30/3 kommer REKO-ring Karlskoga att ha sin utlämning av varor från lokala och regionala producenter till konsumenter på Karlskoga folkhögskolas parkering.

– Vi ser det som ett nytt och spännande samarbete. För folkhögskolan är miljö- och klimatfrågorna viktiga. Vi har kurser som tar upp dessa frågor och vi odlar själva på skolan med våra studerande. REKO-ringen är ett bra exempel på hur människor hjälps åt att främja handeln med närproducerade och ekologiskt odlade produkter för en mer hållbara framtid. Vi vill som folkhögskola skapa ett sammanhang där människor blir engagerade och gör saker praktiskt för miljön och klimatet. /Elaine Lindblom, rektor på Karlskoga folkhögskola

– För REKO-ring Karlskogas del handlar det om att vi helt enkelt har vuxit ur nuvarande plats. För 3,5 år engagerade REKO-ring ca 500 medlemmar och 5-6 producenter. Idag närmar vi oss 5000 medlemmar på FB-sidan REKO-ring Karlskoga och ofta över 15 producenter vid utlämningarna. Det är mycket välkommet med fasta platser för producenterna och enkelheten för kunderna på folkhögskolans parkering. Och självklart passar REKO-tanken i ett samarbetet med folkhögskolan som handen i handsken. Ju friskare, grönare miljö desto mer gynnsamt för människorna. /Jaana Pettersson, grundare av REKO-ring Karlskoga

Om du vill veta mer REKO-ringen och hitta din lokala närproducent hittar du mer information på:
REKO-ringen Karlskogas facebooksida.