Karlskoga folkhögskola firade 140 år

Fredagen den 2 september firade vi på Karlskoga folkhögskola 140 år med stor jubileumsmiddag.

År 1882 grundades Karlskoga praktiska skola och lade grunden för det som idag är Karlskoga folkhögskola. 140 år senare har flera generationer av studerande passerat genom folkbildningen och idag ser folkhögskolan väldigt annorlunda ut. Vi ville med denna kväll fira folkbildningen i Karlskoga och bjuda in gäster som på olika sätt påverkar, samverkar och bidrar till skolans utveckling.

Till kvällen bjöds gäster från Equmeniakyrkan, kommunen, bildningsförbund, rektorer från andra folkhögskolor, tidigare anställda, samarbetspartners med mera.

Styrelsens ordförande Hans Pettersson höll välkomsttal och berättade om skolans historia. Rektor PerArne Swanolf var värd för kvällen och flera personer som varit en del av skolans utvecklingsarbete under åren höll tal inför sällskapet.

Rektor PerArne Swanolf och Gustav Björkman, Equmeniakyrkan
Hans Pettersson inledde kvällen med att berätta om skolans historia.

Kvällen bjöd på trerätters middag, signerad skolans restaurang och musikunderhållning av Peter Tikkanen och Åsa Bergfalk.

Åsa Bergfalk och Peter Tikkanen bjöd på musikunderhållning hela kvällen.

Kvällen innehöll flera tal från inbjudna gäster. Bland dessa var bl a Gustav Björkman från Equmeniakyrkan och Olle Westberg, Generalsekreterare på Rörelsefolkhögskolornas intresseorganisation (RIO). Även kommunstyrelsens ordförande Tony Ring deltog och gratulerade folkhögskolans jubileumsår.

Bland tidigare anställda var tidigare rektor Elaine Lindblom, Emil Lundkvist och Anders Thunberg framme på scen och berättade vad folkhögskolan betytt för dem och vikten av folkbildning i dagens samhälle.

Vi vill rikta ett stort tack till alla som kom och deltog i firandet!