BJJ Seminarium: Karel Pravec ”Silver Fox” 14/8

Gracie Barra Karlskoga är i samarbete med Karlskoga folkhögskola mycket glada och stolta över att kunna erbjuda ett BJJ- seminarium (Gi) med Karel Pravec aka ”Silver Fox”.

Nedan följer kort information om honom:

  • 4:e gradens svartbälte under Renzo Gracie. En av Renzos första amerikanska studenter. 
  • Silver Fox har tränat Bjj sedan 1993 och är känd som en mycket teknisk utövare med mycket god förmåga att instruera. Han har fokus på snabba och effektiva submissions. 
  • Skapare av ”Fluid Bjj” och han har ett flertal instructionals på ”Bjj fanatics” och ”Digitsu”. 
  • Tävlingsmeriter: 2008 IBJJF NO-GI PanAms 3rd (Black Belt Adults), 2010 IBJJF Europeans 1st Absolute och 2nd Lightweight (Black Belt Seniors), 2007 NAGA World Champion 1st (Masters, Advanced Absolute), 2006 1st place Grapplers Quest West (Advanced Masters).    

När: Söndagen den 14 Augusti kl 11.00 – 14.00
Var: Karlskoga folkhögskola (Sjöängshallen)
Anmälan: Seminariet begränsas till 50 platser. Anmäl intresse till Christian Hoffstedt christian.hoffstedt@karlskogafhs.se. När ni har anmält intresse får ni inbetalningsuppgifter. Efter att betalning har skett får ni en bokningsbekräftelse. 

Kostnad: 500 kr.