Emil Lundkvist bjuder återigen in till Människosafari!

Ta med en skarp och nyfiken blick! Människosafarin tar dig med på en promenad i Karlskogas centrala delar för att se om vi kan upptäcka några spår som människor lämnat efter sig. Vi kommer att studera och analysera spåren för att lära oss lite mer om hur människan lever och fungerar. Har vi tur kanske vi får syn på några riktiga människor!

Tyvärr finns ingen känd forskning om människan som utförts av andra arter än människan själv. Detta faktum minskar givetvis vandringens trovärdighet, då människans förmåga till självinsikt är begränsad. Vandringens trovärdighet begränsas ytterligare av att den leds människan Emil Lundkvist. Människosafari arrangeras som en del av Bildningsgaraget som drivs av Karlskoga Folkhögskola. Trots människans bristande förmåga till självinsikt vill Bildningsgaraget trots allt göra ett försök och väljer därför att anordna Människosafari.

Människosafari är en stadsvandring som sker i Karlskogas centrala delar med start utanför Konsthallen. Kungsvägen 47.

Vandringar tar ca 1 ½ timme.
För allmänheten vid följande tider:

1 juli, Kl. 18:00
5 juli, Kl. 18:00
6 juli, Kl. 18:00
7 juli, Kl. 18:00

Vandringarna är gratis. Max antal är 30 personer. Anmälan görs på bildningsgaraget.se
I mån av plats går det bra att dyka upp på plats.

Det är också möjligt för organisationer och företag att boka vandring. Kostnaden är då 3000 kr/grupp.

Välkommen!