Bli en vardagshjälte! Sök till Fritidsledarutbildningen.

Brinner du för att arbeta med barn och ungdomar? Fritidsledarutbildningen på Karlskoga Folkhögskola ger dig kunskaper och verktyg för att coacha och leda unga. En 2-årig utbildning där 97%* har en sysselsättning inom ett halvår efter avklarade studier.

Utveckla ditt ledarskap och få kunskap om människors beteende, ungdomskultur, projektarbete, hälsopedagogik och friluftsmetodik. Lär dig att leda och aktivera barn och ungdomar med fokus på ett främjande arbetssätt. Under utbildningens gång ges kunskap och verktyg för att bedriva projekt, både med och för ungdomar och barn.

Låter det intressant?
Kontakta kursansvarig Fredrik Lindeström på fredrik.lindestrom@karlskogafhs.se
så berättar han hur du ansöker och vad du behöver för att bli antagen. Välkommen!

Sista ansökningsdatum: 15 april
Utbildningen startar 24 augusti.

* Enligt en undersökning gjord tillsammans med samtliga fritidsledarskolor i Sverige. Fritidsledarskolorna, fritidsledare.nu