Idrott och psykisk ohälsa – Linus Thörnblad, 27/9

RF- SISU Värmland bjuder in till en föreläsning med Linus Thörnblad. 

Linus Thörnblad var en av Sveriges mest lovande höjdhoppare. Tidigare hade han hoppat en halvmeter högre än sig själv men plötsligt kom han inte ens ur sängen. Han fick höra att han skulle ”rycka upp sig” och trodde själv in i det sista att känslan skulle gå över eller att han skulle bli frisk med hjälp av penicillin. 

Att inse att någon drabbats av psykisk ohälsa kan vara lika svårt för en själv som för ens omgivning. Det är viktigt att våga prata om det, att veta att det går att förhindra till viss del och att sprida kunskap om ämnet. 

Vi avslutar kvällen med ett panelsamtal med lokala idrottare, ledare och Linus, med fokus på – hur arbetar vi förebyggande inom idrotten. 

Föreläsningen är kostnadsfri. Anmäl dig via länken
https://educationwebregistration.idrottonline.se/home/index/?id=1771356

/RF Sisu