Studera Budo på heltid – Fåtal platser kvar

Studera Budo på heltid – Fåtal platser kvar

Nu är det bekräftat att Karlskoga Folkhögskola till hösten startar Budoutbildning på helfart! Kursen erbjuder gammal och modern jujutsu (Yagyu Shingan Ryu och Gracie Barra jiujitsu) tillsammans med Shiatsu och Yoga. 

”Jag är fantastiskt glad och stolt över möjligheten att genomföra något som jag verkligen tror på. Kursupplägget har testats under några år i vår budoinriktning på allmän kurs. De studerande har uttryckt att upplägget varit lyckat och att det gett både bredd och djup inom våra ämnesområden. Budo är fantastiskt intressant, spännande och roligt!

Vi har faktiskt några platser kvar till kursen. Så om du har ett brinnande intresse för kampkonst och söker efter fördjupning tycker jag verkligen att du ska söka,” säger kursledare Per Eriksson.

Sista ansökningsdag är 15 maj.
Du hittar mer information om kursen här på karlskogafolkhogskola.se