Johan Ehrenberg sparkade igång Framtidsveckan 2019

Johan Ehrenberg sparkade igång Framtidsveckan 2019

Framtidsveckan är en manifestationsvecka för omställning av samhället till hållbarhet. Genom att visa positiva exempel vill man öka medvetenheten om att det går att förändra vårt sätt att leva, vårt sätt att förvalta vår jord – och utveckla våra lokalsamhällen!

Journalisten och författaren Johan Ehrenberg inledde veckan för oss. Med sin föreläsning 10 lösningar för att rädda världen gav han raka svar på allas frågor om behovet av omställning och klimatsmarta val. Passionerat, inspirerande och pedagogiskt. Kul att han besöker hos här igen! På bilden ser vi Johan med nyskördad zucchini i högsta hugg tillsammans med skolans aktivitetsansvariga under Framtidsveckan: Gunvor Härenstam, Thomas Sönnerstam och Marina Nilsdotter Werdin.

Framtidsveckan fortsätter med kurselement rörande omställning och klimatfrågor och veckan avslutas med en klimatmarsch som kommer att gå från skolan in mot Karlskoga centrum på fredag kl. 12.00. Varmt välkomna att ansluta!

Du kan läsa mer om vilka aktiviteter som är kopplade till din kommun i Örebro län via denna länk.